Starajte sa o svoju pokožku, kým nie je neskoro.

24. februára 2022

Nové klientky k nám často zavítajú s túžbou po omladení. Snívajú, že jedného dňa by ešte mohli v zrkadle vidieť svoj obraz spred 10 rokov. Bohužiaľ, takéto zázraky sú veľmi zriedkavé, takmer nemožné. Šikovné ruky plastických chirurgov dokážu síce mierne zmeniť mimiku tváre a jej celkový výraz, no tieto zásahy dokážu človeka zmeniť k nepoznaniu. Najdôležitejšie na tom všetkom je, uvedomiť si, že tieto zákroky neriešia podstatu problému a sú len dočasným riešením. Príčina starnutia, vzniku vrások a ochabnutej pokožky tkvie v jej zhoršujúcej sa kvalite, ktorá naberá obrátky spolu s pribúdajúcim vekom. Preto je dôležitá prevencia, pravidelnosť a dôkladná starostlivosť o pokožku.

PROCES STARNUTIA

Znie to desivo, no deň čo deň deň sme bližšie k staršej a ochabnutejšej pokožke. Proces starnutia sa krôčik po krôčiku začína už od 25 roku. Každý rok sa nám odbúrava cca 1 % kolagénu a s pribúdajúcim vekom sa rýchlosť odbúravania kolagénu zvyšuje. Kamarát elastín nasleduje kolagén, ktorý sa tiež postupne vytráca. Ale to nie je všetko, naša pokožka je každým rokom menej a menej odolná voči oxidačnému stresu. Ten nám najviac na pokožke spôsobuje UV žiarenie, v dôsledku čoho sa prejaví na našej pokožke nerovnomerným tónom pokožky, pigmentovými škvrnami, či červenými žilkami. UV žiarenie tiež urýchľuje degradáciu kolagénu, čo celkový proces starnutia ešte zrýchľuje.

A to sme len na začiatku celého procesu starnutia. Najviac ho ovplyvňuje meniaca sa morfológia našej lebky a proporcionálne objemy. Každý rok nám ubúda z hmoty lícnych kostí, rozširujú sa očnice, oči sú vpadnuté, bradová kosť sa zmenšuje, uhol sánky sa zaobluje.


Pokožka stráca kyselinu hyalurónovú v dôsledku čoho stráca hydratáciu. To spôsobuje stenčovanie pokožky a dehydratácia urýchľuje degradáciu kolagénu. A to stále nie je koniec. Celý proces zhoršuje ubúdanie tukového tkaniva. Ubúda nám výplň a objem z líc, spánkov aj z čela. Mení sa nám tvar očnice v dôsledku čoho upadajú a ochabujú viečka, a stráca sa nám tuk aj z pier.


V dôsledku týchto zmien vidíme v zrkadle okrem vrások, ktoré sú spôsobené stenčením pokožky a elastózou (natiahnutie kože pre nedostatok elastínu) aj ochabnuté a ovisnuté očné viečka, kruhy pod očami, prepadnuté líca, nosovoústne ryhy, periorálne vrásky (lipstick lines), marionetové vrásky, syslíky.

Množstvo z vyššie uvedených prejavov starnutia dokážeme zmierniť a zlepšiť aj menej invazívnymi zákrokmi a ošetreniami ako je operačný zákrok – chirurgia. S tým sa spájajú aj menšie riziká a nežiadúce vedľajšie účinky. Všetko chce však svoj čas, trpezlivosť a odhodlanie. Rovnako ako starnutie je rada procesov, aj prinavrátenie mladšej, sviežejšej a pružnejšej pokožky si vyžaduje niekoľko správne zvolených ošetrení a zákrokov.

Či už ste na začiatku, alebo v pokročilom štádiu tohto procesu, vedzte, že vždy existuje riešenie. A práve na to sme tu my a naša estetická klinika, kde Vám veľmi radi v rámci bezplatnej konzultácie zhodnotíme stav Vašej tváre, pokožky a nastavíme vhodnú sadu ošetrení a zákrokov pre jej omladenie či udržanie mladistvého vzhľadu.