Prečo vzniká opuch po aplikácii kyseliny hylurónovej?

12. októbra 2021

Opuchové stavy po aplikácii kyseliny hyalurónovej

Opuchy v mieste aplikácie kyseliny hyalurónovej rozdeľujeme na včastné a neskoré. Tvorba opuchov je prirodzenou reakciou organizmu na traumatizáciu tkaniva, najčastejšie ihlou, v menšej miere aj kanylou. Opuchom môže reagovať aj tkanivo na podklade aplikovaného materiálu, alebo infekcie v mieste výkonu.

Včasné opuchy

Nasledujú po takmer každom výkone, kde sa aplikuje kyselina hyalurónová. Najšastejšou aplikovanou oblasťou je tvár, kde sa realizuje augmentácia pier, alebo ich zväčšenie. Ďalšími výkonmi sú výplň líčok, korekcia nosa, modelácia sánky, modelácia brady, výplň nosovoústnej vrásky, výplň spánkov, korekcia kruhov pod očami. Opuch je hlavne následkom traumatizácie tkaniva ihlou. Tvár je veľmi dobre prekrvenou oblasťou na tele. Opuch je prirodzenou reakciou, je dočasný a postupne ustupuje v priebehu niekoľkých dní. Nie je potrebná žiadna liečba, len občastné ľadovanie aplikovanej oblasti. Ak je spojený s miernou bolesťou, čo býva najčastejšie doporučujeme klientom analgetiká, lieky od bolesti typu Novalgin, Ibuprofen, Paralen. Opuch pomôže zmoerniť tiež antihistaminikum( voľne dostupné v lekárni).

Aplikácia kyseliny hyalurónovej do tváre bez opuchu po výkone je veľmi zriedkavý jav.

Neskoré opuchy

Neskoré opuchy po aplikovaní kyseliny hyalurónovej sa môžu vyskytnúť. Nejedná sa o zriedkavý stav. Klientka nás ako kliniku kde jej bola aplikovaná kyselina hyalurónová kontaktuje. Najčastejšia lokalita kde sa môžu neskorené opuchy zjaviť je oblasť dolného viečka po korekcii kruhov pod očami, v oblasti líčok, sánky, brady a v oblasti nosovoústnej ryhy. 

V mieste kde jej bola aplikovaná kyselina hyalurónová sa zjaví v priebehu niekoľko dní bolestivé zdurenie, rezistencia. Bolesť býva väčšinou mierna, hlavne pri zatlačení na aplikované miesto. Zriedkavým príznakom je začervenanie v mieste aplikácie, alebo zvýšená teplota sprevádzaná triaškou. Opuch a zdurenie postupne ustupuje v priebehu niekoľkých dní. Uvedený stav nie je prejavom intolerancie materiálu alebo jeho infikovania sa.

Príčiny opuchov po aplikovaní kyseliny hyalurónovej

Najčastejšou príčinou je nejaký druh infekcie alebo zápalového procesu v organizme. V prípade zápalového procesu v organizme dochádza k stimulácii imunitného systému, ktorý začína reagovať aj s kyselinou hyalurónovou aplikovanou na estetickej klinike. To vedie k opuchu v mieste aplikácie. Nejaký zápalový proces v organizme, presnejšie budem špecifikovať nižšie nemusí byť vôbec rozpoznaný klientkou. Myslíme tým to že ak aj má v tele nejaký zápal, vôbec nemusí mať klinické príznaky zápalu ako bolesť, zvýšená teplota, triaška. Z lekárskeho hľadiska hovoríme o inaparentných infekciách, alebo zápalových procesoch v organizme.

Najčastejšie inaparentné/nemé, nepoznané/ infekcie v organizme: zubný kaz, zápaly prínosových dutín, chronické zápaly krčných mandlí, chronické zápaly v oblasti stedného ucha, infekcie močových a gynekologických oblastí, alergie, intolerancie, chroické zápalové ochorenia tráviaceho traktu.

V prípade akýchkoľvek ťažkostí nás vždy kontaktujte. Sme tu pre Vás 🙂