Aplikácia kyseliny hyaluronóvej do rôznych oblastí ľudského tela patrí medzi jeden z najčastejších výkonov estetickej medicíny celosvetovo.
Ak sa chystáte na takýto výkon mali by ste vedieť, že každý výkon má svoje sprievodné deje a taktiež potenciálne komplikácie.
Takže pekne po poriadku s čím naozaj treba počítať, ak Vám budeme pichať kyselinu hyalurónovú. Modriny.
Každá jedna bunka nášho tela je zásobená krvou. Preto ku každej jednej bunke vedie mikroskopická cieva kapilára. Preto každý prechod ihly tkanivom je spevádzaný narušením nejakej cievy. Od veľkosti cievy sa odvíja aj veľkosť modriny. Čím väčšia cieva sa naruší tým viac krvi vytečie a o to je väčšia modrina. Tvorba modrín samozrejme závisí aj od mnohých ďalších endogénnych faktorov ako je počet krvných doštičiek, hladina vitamínu K, menštruačného cyklu a mnohých ďalších. Takže s modrinami je potrebné počítať približne týždeň po aplikácii.
Ďalším sprievodným javom je opuch. S tym je potrebné počítať minimálne deň po väčšinou dva. Kyselina hyaluronová je v podstate implantat. Je to pre telo cudzí materiál. Telo na prítomnosť niečo nového reaguje takzvaným sterilným zápalom, čo znamená opuch začervenanie a pripadna bolestivosť. Okrem toho kyselina hyaluronová na seba viaže vodu a preto môže byť opuch ešte výraznejší.
Toto boli dva sprievodné javy, ktorým sa jednoducho nedá úplne vyhnúť.
Ďalej tu máme skutočné komplikácie, kde pri aplikácii robíme všetko preto, aby nenastali. Ale 100% istotu nemáme nikdy.
Pri aplikácii kyseliny hyalurónovej do tkaniva hrozí zastavenie krvného prietoku a to buď aplikáciu kyseliny priamo do cievy alebo útlakom cievy zvonku. Týmto zastaveným prietokom krvi v bunkách dochádza k nekróze, čo znamena odumretie bunky a následne aj odumretie tkaniva. Nekróza sa prejavuje veľkou bolesťou, vyblednutím až ofialivením tkaniva, nemusí sa vyvinúť hneď,môže to trvať niekoľko dní alebo aj týždeň. Tu je jediná záchrana aplikácia hyaluronidázy, teda enzym na rozpustenie kyseliny hyaluronovej, kortikoidy a antibiotika. U nás v Kamale k nekróze nikdy nedošlo. Nekrózu môže spôsobiť aj veľmi skúsený odborník, lebo anatómia ciev je veľmi variabilná. Preto je potrebné dbať hlavne na to, aby ste si dávali aplikovať kyselinu hyaluronovú tam, kde sa vedia o potencionálnu nekrozu postarať a vyliečiť ju. Vo všeobecnosti na Slovensku bolo zaznamenaných len niekoľko prípadov. Neliečená skonči odumretím tkaniva, v lepšom prípade vznikne len jazva v horšom dôjde k otrave krvi, ktorá môže skončiť aj fatálne.
Najhoršia potencionálna komplikácia je slepota. Ta vzniká väčšinou do 20 min od aplikácie. Dochádza k nej pri aplikácii kysliny hyalurónovej do cievy, ktorá tvorí anastomózu teda spojku s retinálnou arteriou teda s tepnou, ktora vyživuje sietnicu. Cievy, ktoré majú takéto spojky su hlavne na čele a v okolí nosa. Liecba je zrýchlená aplikacia hyaluronidazy do retrobulbarneho priestoru teda za ocnu gulu.
Je velmi velmi ojedinela komplikácia, ktora na Slovensku ani nebola zaznamenaná. Napriek tomu je potrebne na nu pamätať.
Keď si necháte kyselinu hyaluronovú aplikovať od nelekára a nedajbože dôjde k podobnej komplikácií pošle Vás tak akurat na pohotovosť. Ale na pohotovosti nemajú k dispozícii hyaluronidazu teda enzym, ktory rozpusta kyselinu hyaluronovú.
Medzi občasné komplikácie patria infekcie v mieste vpichu. Môžu byť bud bakteriálne alebo virusove.
Vacsinou vznikaju pri oslabenom imunitnom systeme alebo pri nesprávnej pooperačnej starostlivosti. V prípade, že sa infikované ložisko opuzdri vzniká absces.
Tiež ste sa mohli dočítať o takzvaných granulomoch, je to reakcia organizmu okolo cudzieho telesa. Telo vyhodnoti kyselinu hyaluronovú, ako cudzí materiál a opuzdri ju akoby chcelo zamedziť kontakt s ostatným tkanivom. Odstranit sa daju rozpustením hyaluronidázou a zamedzenim zápalovej reakcie kortikoidmi.
V Kamale sa snažíme na 100% vyhnúť sa všetkým týmto komplikáciám, bohuziaľ v medicíne nič neplatí na 100%, preto ani u nas Vam nevieme dat 100% záruku, že sa nám nikdy nic neskomplikuje. Ale sme pripravení sa o komplikáciu postarať a vyriešiť ju.
Vo všeobecnosti esteticka medicina nie je kozmetika. Dochádza k porušeniu integrity kože, čo znamená, že v podstate ide o malé operačné výkony preto k ním treba pristupovať s rozvahou, preciznostou a opatrnostou.